Чому болить в області серця?

Під час появи болю в області серця багато хто задається питанням, через що може «боліти серце»? Адже сучасний спосіб життя призводить до стресів, неврозів та втоми, що негативно впливає на функції серцево-судинної системи.

Але причинами дискомфорту в грудях може бути не тільки серцевий біль. Тому важливо відрізняти різні стани і вчасно реагувати на них.

Вірогідні причини болю

Симптоми «болю у серці» виражаються тиском, тяжкістю, іноді поколюванням у грудях. Але не завжди ці ознаки говорять про те, що порушена робота міокарду.

Серед головних причин дискомфорту в грудній клітині виділяють1:

Захворювання серця та судин. Істинні причини хвороби серця. При порушеннях роботи цих структур біль часто виникає навіть у стані спокою.

Патології внутрішніх органів. На тлі супутніх захворювань внутрішніх органів людина може відчувати дискомфорт та біль в області серця. Від цього і виникає питання – чому може «боліти серце»? Причина може ховатись в неправильній роботі шлунково-кишкового тракту, хворобах дихальної системи, порушеннях опорно-рухового апарату та хребта.

Деякі стани нервової системи. У ряді випадків виникає кардіоневроз. Це тупий біль в області серця на тлі емоційного потрясіння, стресу, підвищеної збудливості. Як правило, в цьому стані саме серце здорове, але якщо кардіоневроз нагадує про себе часто, то найближчим часом він може дійсно призвести до погіршення роботи серця та судин.

Інфекційні ураження. У ряді випадків інфекції можуть викликати запалення міокарду.

Розглянемо детально захворювання серця та інших органів, які можуть спричиняти неприємні відчуття та біль у грудях.

Можливі хвороби серця

Періодичні «болі у серці» можуть свідчити про наявність патології міокарду та судин. Захворювання серцево-судинної системи поділяються на декілька груп2:

Як розпізнати хвороби, що не пов’язані із захворюваннями серця?

Якщо «болить серце», симптоми можуть проявлятися в правій частині грудної клітини. Біль може віддавати в руку, шию або лопатку. Але якщо дискомфорт у грудях супроводжується й іншими симптомами, то скоріше за все причина болю ховається в порушеннях роботи внутрішніх органів1.

Звертайте увагу на ознаки, які характерні для інших патологій, перед тим як задуматись, що прийняти, якщо «болить серце». Розглянемо найпоширеніші причини дискомфорту в грудях2:

 • Остеохондроз хребта або порушення опорно-рухового апарату. Під час цих патологій часто з’являється колючий біль. Додатково людина відчуває скутість рухів, біль або втому під час фізичних навантаженнь, запаморочення та шум у вухах.
 • Захворювання бронхолегеневої системи, зазвичай супроводжується кашлем, ознаками ГРВІ та температурою. Під час пневмонії може боліти грудна клітина. Відрізнити цей біль від серцевого доволі просто – дискомфорт під час пневмонії посилюється при вдиху та видиху.
 • Рефлюксна хвороба та патологія ШКТ. Якщо питання, чому виникли неприємні відчуття в області серця спадають на думку через декілька хвилин після їжі, можливо причина саме не в роботі міокарда. Під час рефлюксної хвороби може виникати дискомфорт у грудях, а додатковим супутником – є печія.
 • Інфекційні захворювання. Наприклад, оперізуючий лишай може супроводжуватися болем в області серця, а на тілі з’являється характерний висип.

В будь-якому випадку, якщо болі у серці раніше не давали про себе знати, з’явились раптово, ви помічаєте і інші симптоми, треба звернутися до лікаря.

Діагностика можливих захворювань

Отже, сильний біль в області серця не завжди розвоповість про хвороби міокарда (серцевого м’яза). Але як же встановити точну причину? Перш за все, треба звернутися до терапевта та виключити захворювання внутрішніх органів, а також провести обстеження на можливі відхилення в роботі серцево-судинної системи. Лікар може призначити:

ЕКГ. Перше дослідження для виявлення порушень у роботі серця. Навіть з метою профілактики електрокардіограму треба проводити 1-2 рази на рік. На жаль, не всі патологічні стани помітні за результатами ЕКГ.

УЗД серця. Проводять як безпечне і більш ефективне інформативне дослідження роботи і будови міокарда.

Аналіз крові на ліпідний профіль. Визначає порушення в жировому обміні організму. Цей аналіз важливий для ранньої діагностики атеросклерозу та ішемічної хвороби серця.

Аналіз крові на глікований гемоглобін. Являється маркером для раннього визначення порушень вуглеводного обміну та цукрового діабету. Вони часто призводять до патологій серця та судин. Під час подібних порушеннь болить в області серця навіть у людей молодого віку.

Важливою частиною обстеження залишається перехресна діагностика серцевого болю. Вона починається з опитування пацієнта про те, як сильно болить в області серця та який характер болю. Лікар орієнтується на наступні показники3:

Якщо встановлено, що біль не пов’язаний з роботою серця, пацієнта можуть направити на обстеження до таких лікарів:

 • гастроентерологу для виявлення патологій ШКТ, гастроезофагеальной рефлюксної хвороби;
 • неврологу у разі підозри на розлад нервової системи;
 • ортопеду-травматологу у разі підозри на остеохондроз хребта;
 • інфекціоністу, якщо є симптоми інфекційних захворювань.

Додатково можуть провести рентген грудної клітини та хребта, а також призначити інші дослідження.

Лікування3

Коли з’являється біль в області серця, чим зняти це неприємне відчуття – перше питання.

Важливо визначити характер болю, та діяти за обставинами.

У разі підозри інфаркту, треба прийняти таблетку нітрогліцерину. Якщо напад не проходить впродовж 15 хвилин, біль наростає, віддає в ліву лопатку або мізинець – необхідно терміново викликати швидку допомогу.

Якщо ви уже відвідували лікаря і знаєте, що ваш серцевий біль пов’язаний зі стресами, нервовими напруженнями, нейроциркуляторною дистонією, в такому разі можна застосувати Корвалтаб Екстра.

Ці таблетки надають допомогу під час «болю в серці», впливають на виражені спазми судин. За рахунок чого регулюється кровотік в області міокарда і кров надходить до серця в достатній кількості. Корвалтаб Екстра також має заспокійливу дію на нервову систему, тому знімає тривогу, страх та нервове напруження. Як і будь-які препарати, Корвалтаб Екстра необхідно приймати за призначенням лікаря.

Коли «болить серце», що робити порадить кардіолог або терапевт. Їх необхідно відвідати відразу після появи перших неприємних симптомів в області грудної клітини та постійно слідкувати за станом свого здоров’я. Намагайтеся уникати стресів, налагодити харчування і частіше бувати на свіжому повітрі. Профілактика ніколи не буває зайвою.

 

Література:

 1. The National Health Service (NHS, UK) Chest pain.
 2. Web MD Symptoms of Heart Disease Medically Reviewed by James Beckerman, MD, FACC on February 05, 2021
 3. УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ, ВТОРИННОЇ (СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) ТА ТРЕТИННОЇ (ВИСОКОСПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ.