Як позбутися болю в області серця?

Оскільки серцевий біль – явище поширене, питання про те, що прийняти для полегшення відчуття «болю в серці», залишається актуальним. Явище дискомфорту в грудях, відчуття здавлення та тяжкості – все це тривожні симптоми, які не варто лишати без уваги.

Чому з’являється біль в області серця?

Больові відчуття в області серця можуть з’являтися за різних причин, пов’язаних з порушенням функції міокарду та судин, а також міалгії. Усі вони потребують ретельної діагностики та лікування. Найчастіше, щоб зняти перші больові відчуття, приймають різні лікарські препарати «від серця»: таблетки або краплі.

Розглянемо основні захворювання, за яких людина може відчувати біль в області серця2:

● Ішемічна хвороба. Проявляється закупоркою кровоносних судин, за якої знижується приплив крові та кисню до міокарду. Це викликає напад серцевого болю – стенокардії.

● Інфаркт міокарду. Тривала відсутність кровотоку через судини серця викликає загибель клітин міокарду, що супроводжується сильним больовим синдромом.

● Міокардит та перикардит. Запалення серцевого м’язу або серцевої сумки відповідно. Часто розвивається на тлі інфекційних захворювань. Це може викликати больові відчуття в області серця.

● Гіпертрофічна кардіоміопатія. Генетичне захворювання, за якого збільшується товщина серцевого м’язу, що призводить до порушеної циркуляції крові в області серця.

● Пролапс мітрального клапана – це стан, за якого клапан серця не закривається належним чином.

● Проблеми з аортою (наприклад, аневризм, розшарування), гострі стани, які потребують термінового втручання лікарів.

Але, перш ніж турбуватися і думати, що випити «від серця», слід звернутися до кардіолога і пройти обстеження. Адже схожими на «біль в серці» іноді виявляються симптоми хвороб внутрішніх органів: ШКТ, опорно-рухового апарату, бронхолегеневої системи, які маскуються під серцевий біль або так зване «віддає в області серця». Нерідко дискомфорт в грудях виникає на тлі патологій нервової системи, адже міокард тісно пов’язаний з цією структурою.

Як відрізнити біль у серці від інших болів?

Дуже важливо відрізняти серцевий біль від інших станів. Біль, який виникає при захворюваннях інших органів і систем, часто віддає (іррадіює) у грудях. В наведеній таблиці можна ознайомитися з найбільш характерними симптомами захворювань, які викликають дискомфорт та больові відчуття в області серця3:

Необхідно розуміти, що лікарські засоби для лікування захворювань серця при станах, перерахованих вище, не полегшують симптоми. Необхідно звернутись до лікаря для обстеження і призначення необхідного лікування. Інколи у молодих людей болі в області грудини не є наслідками захворювань серця.

Симптоми болю в області серця4

Попри те, що причин для виникнення болю в грудній клітині багато, навіть найменший дискомфорт в області серця може бути тривожним сигналом. Підвищену увагу варто звернути, якщо з’явились такі явища (симптоми):

● різкий біль під лопаткою або за грудиною;

● відчувається тиск в грудній клітині, схожий на тяжкість;

● додається відчуття сильної втоми;

● задишка;

● непритомний стан або відчуття нудоти;

● прискорене серцебиття;

● відчуття загибелі, що насувається, тривога;

● кінцівки набувають синюшного відтінку.

Зазвичай препарати для лікування захворювань серця і судин призначає терапевт або кардіолог. До них слід звертатись, якщо болі турбують періодично, і припиняються протягом декількох хвилин, виникають після фізичних навантажень або на тлі стресу.

Якщо напад болю не вщухає протягом 15 хвилин, біль віддає в спину, щелепу та ліву руку, не допомагають таблетки «від серця», слід викликати швидку допомогу.

Що не потрібно робити при виникненні болю в області серця4

Якщо турбує біль в області серця, та є підозра на серцевий напад, категорично забороняється:

● вставати з місця;

● ходити і займатися фізичною активністю;

● палити;

● вживати алкоголь;

● приймати «ліки для серця» із вмістом аспірину при його непереносимості (алергічних реакціях, виразці шлунку);

● приймати лікарські препарати на основі нітрогліцерину, якщо є різка слабкість, знижений артеріальний тиск, запаморочення, порушення зору, мови та координації рухів.

Перша допомога при болях5

У разі екстреної ситуації і підозри на серцевий напад, слід вжити невідкладних заходів:

● викликати швидку допомогу – задача номер один;

● покласти хворого на спину, забезпечити зручне положення, не давати вставати та ходити;

● розстібнути затісний одяг, особливо в області серця;

● забезпечити надходження кисню в приміщення;

● спитати у хворого, чи приймає він таблетки для лікування захворювань серця, назви та дозування мають відповідати тим, які призначав лікар. Якщо вони є, то дати їх потерпілому;

● дати хворому таблетку аспірину або нітрогліцерину, якщо немає алергії і ознак гіпотонії.

Часто допомога потрібна в домашніх умовах. Якщо болі в області серця пов’язані з неврозами, вегето-судинною дистонією, спазмами судин, можна спробувати від серця таблетки Корвалтаб Екстра. Їх також призначають у складі комплексної терапії при лікуванні тахікардії і гіпертонії. Корвалтаб Екстра має заспокійливий ефект та швидко усуває спазм судин. Приймати Корвалтаб Екстра можна після консультації лікаря і його рекомендацій.

 

Література:

  1. WHO: Cardiovascular diseases (CVDs), Key Facts. June 11th, 2021.
  2. WebMd. What’s Causing My Chest Pain?
  3. The National Health Service (NHS, UK) Chest pain
  4. Boitsov S. A., Ypatov P.V., Kalynyna A. M., Vylehzhanyn S.V., Hambarian M. H., Ehanian R. A., Zubkova Y. Y., Ponomareva E. H., Soloveva S. B., «Orhanyzatsyia provedenyia dyspanseryzatsyy y profylaktycheskykh medytsynskykh osmotrov vzrosloho naselenyia». Methodological Recommendations. 2nd edition with additions and corrections, M., 2013.
  5. Наказ МОЗ України № 751/25528 від 7 липня 2014 року, ПОРЯДОК надання домедичної допомоги постраждалим при серцевому нападі.